Konut kredisi kampanyasında geri sayım!

Dar gelirliler için çıkarılan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesinin ardından orta gelirlilerin konut sahibi olabilmesi adına kredi kampanyasının hayata geçirilmesi bekleniyor. Konut sektörünün kampanyayla ilgili beklentileri, uygulanması beklenen faiz oranları ve detaylar haberimizde…

TOKİ eliyle hayata geçirilen ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ projesinin ardından yürürlüğe girmesi beklenen orta gelirli için kredili konut kampanyasında geri sayıma geçildi.

Konut satışları, yüksek fiyat ve yüksek faiz nedeniyle son dönemde dibe vurdu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre; satışlar, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,1 azaldı. Üreticiler ve ev almak isteyen vatandaşlar kredi kampanyasını dört gözle bekliyor.

BAKAN KURUM: KAMPANYADA SONA GELİNDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hafta başında yaptığı açıklamada orta gelirlilerin konut sahibi olması adına hayata geçecek kampanya için çalışmalarda sona gelindiğini duyurdu.

Kurum, kampanyanın amacına ulaşması için çalıştıklarını belirterek, yaptıkları işin bir karşılığı olması ve kampanyanın konut fiyatlarını etkilemesini istemediklerini ifade etti. Bakan Kurum, kampanyada Hazine ve Maliye Bakanlığı ile dirsek teması halinde çalışıldığını kaydederek, fiyatları dengelediklerini ve aşağı çektiklerini dile getirdi. Orta gelirliler için yapılan kampanya ile hem talebin yönetilmesi hem de proje arzının artırılması gerektiğini vurgulayan Kurum, “İkisini aynı anda yapmazsak evlerin fiyatları yükselir mevcuttaki konut stoğu ile bu kampanya yapılamayız” dedi.

BAKAN NEBATİ: ‘GERÇEK MORTGAGE’ KONUSUNDA HAZIRLIKLARIMIZ VAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde ‘Nasıl Bir Ekonomi’ye verdiği demeçte, kredi kampanyasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. Kredi vadesinin 15 yıl düzeyinde olabileceğini belirten Bakan Nebati, “Sektör temsilcileri ile konuştuk. Tabii, onların beklentileri konut kredisi faizinin yüzde 0.65-0.99 düzeyine inmesi. Konut sektörünü canlandırmaya dönük “gerçek mortgage” konusunda hazırlıklarımız var. Orta direğin konut sahibi olma hayalini bu modelle gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz. Bu modelde kredi faizleri alınacak konut fiyatlarına göre farklı uygulanacak. Örneğin 10 milyon liranın altındaki konuta uygulanacak faiz, üstündekine göre daha düşük olacak. Yani, kademeli bir model olacak” diye konuşmuştu.

FAİZ ORANLARI NASIL OLACAK?

İnşaat geliştiricileri, bakanlıklarla yaptıkları görüşmelerde konut kredisi kampanyası hakkında beklentilerini iletti. Konuyla ilgili açıklama yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, beklentilerini şöyle ifade etmişti: “Bu ay çıkması beklenen kampanyanın ses getireceğine inanıyorum. Sektörümüz değeri 4 milyon TL’ye kadar olan konutlarda yüzde 0,69, 4-15 milyon TL arasında yüzde 0,90 ve üzerindekilere ise yüzde 1,2 faiz uygulanmasını talep etti. Bu talebin kabul görmesiyle durgunluk aşamasındaki sektörün canlanacağını düşünüyorum.”

Sektörde ayrıca kredi ödeme süresinin 15 yıla kadar uzatılması, kirada yaşayan vatandaşların binaların yapılacağı 2-3 yıllık süreçte hem kira hem de kredi borcunu ödeyebilmelerini kolaylaştırmak adına, ilk yıllarda daha düşük sonraki yıllarda daha yüksek taksitler olabileceği konuşuluyor.

Yukarı