İstanbul’da fiyatlar Miami’yi solladı!

Megakent İstanbul’da ev fiyatları Miami’yi solladı. Miami’de 400 bin dolara villa alınabilirken İstanbul’da bu tutara 2+1 konut alınabiliyor…

Megakent İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artışlar dikkatleri çekiyor. Miami’de 400 bin dolara villa alınabilirken bu tutarla İstanbul Ümraniye’de 2+1 konut ilanı veriliyor. Son zamanlarda Ortadoğululardan gelen talebin yükseldiği Acarkent’te villa fiyatları ise 86 milyon ile 100 milyon Türk Lirası arasında seyrediyor. 

Gayrimenkul brokerı Songül Toprak Özsan, fiyatların makul şekilde artmadığına vurgu yaptı. “İstanbul’daki fiyatlar Miami’yi geçmiş durumda” diye konuşan Özsan, Miami’de 30 senelik mortgage imkanı ve dolarla kira getirisi imkanının bulunduğunu dile getirdi. Birçok müşterinin megakent İstanbul’daki evini satıp Miami’de topraktan sıfır projelere yöneldiğini belirten Özsan, İstanbul’daki fiyatlarla ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

DENGE KALMADI

Özsan, fiyatlardaki yükselişin yabancıya satış sebebiyle yaşandığına, senede 800 bin yeni konut inşa edilmesi gerekirken arzın durduğuna ve özellikle Ortadoğululardan gelen talep nedeniyle fiyatların bütün kademelerde arttığına vurgu yaptı. Konut arzının yükselmemesinin yani yeni ev inşa edilmemesinin sebebinin inşaat maliyetlerindeki hızlı yükselişlerin sağladığı öngörülemezlik olduğunu dile getirdi. 

Özsan, bu durumda yüzde 5 seviyesinde olan yabancıya ev satışının konut fiyatlarındaki bütün dengelere yansıdığının altını çizdi. Özsan, Ruslardan ise megakent İstanbul’a değil ama Antalya’daki gayrimenkullere ilgi gösterildiğini belirtti.

ÜNLÜ İSİM PAYLAŞTI

Fenomen ve komedyen Kaan Sekban, Miami’den bir ev paylaştı. Evin güzelliğinden ziyade fiyatı olay oldu. Çünkü Ümraniye’deki 2+1 ile aynı fiyatta bir villaydı!

Şu ev Miami’de, 170 m2 3 odalı 3 banyolu, bahçeli, merkezi sayılabilecek konumda ve fiyatı 400 bin USD. Geçen yazki kurla 2.5 Mio Tl, mevcut kura göre yaklaşık 6 Mio Tl. Bugün 6 Milyon’a Ümraniye’de 2+1, 3+1 bi daire anca alabilirsiniz. Kura rağmen Miami Ümraniye’den daha ucuz

Evin satılık olduğu internet ilanı da burada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir