O gökdelenin satışı durduruldu

Levent’teki Fako İlaç Fabrikası’nın arazisi üzerine inşa edilen 220 metre yüksekliğindeki İstanbul Tower 205’te yer alan 253 gayrimenkul, müteahhit firmanın banka borçları nedeniyle icra yoluyla elden çıkartılacaktı. Ancak, şirketin itirazı üzerine icra dairesi satışı durdurdu.

İstanbul’un en prestijli iş ve finans merkezi Büyükdere Caddesi’nde yüzde 50 kat karşılığı anlaşmayla Metal Yapı Konut ve Yeşil İnşaat’ın kurduğu Zincir Yapı tarafından inşa edilen İstanbul Tower 205 adlı proje icradan parça parça satılacaktı.

Bankalara olan borcun ödenememesi üzerine İstanbul Gayrimenkul İcra Müdürlüğü tarafından ihale edilen 253 bağımsız bölümün 27 Aralık 2022’ye kadar satışı yapılacağı duyurulmuştu. Gayrimenkullerin toplam tahmini değeri 779 milyon lira olarak belirlenmişti.

Ancak borçlu şirket vekillerinin söz konusu karar için istinaf yoluna gitmesi nedeniyle, İstanbul Gayrimenkul Satış İcra Dairesi satışların düşürülmesine karar verdi. Süreç, istinaf aşamasından sonra netlik kazanacak.

8 bodrum kat, zemin kat ve 52 normal kattan oluşuyor. İstanbul Tower 205’de toplam 228 bin 693 metrekare inşaat yapıldı. Arsa alanı 20 bin 983 metrekare olan projede 1420 araçlık otopark bulunuyor.

Yukarı