Çimento zammı son damlayı taşırdı!

Çimentoya Temmuz ayı itibariyle yapılması planlanan yüzde 30 zam için İMKON Başkanı Tellioğlu sert konuştu. Türkiye’de inşaat sektörü bitmek üzere.

İnşaat maliyetlerinin her geçen gün artması nedeniyle inşaat sektörü temsilcileri ve müteahhitler zor bir süreçten geçiyor. 2022 yılının başından bu yana beton, demir, çimento gibi sektörün demirbaş malzemelerine gelen zamlar nedeniyle birçok müteahhit iş yapamaz, birçoğu ise başladıkları projeleri yarım bırakmak zorunda kaldı. 

Son olarak çimentoya yapılması planlanan zam kararı ise inşaat sektörü için bardağı taşıran son damla oldu. 

“Yüzde 30 civarı zam kabul edilemez “

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimentoya Temmuz ayı itibariyle yapılması planlanan zam kararını değerlendirerek sert ifadelerde bulundu. 

Tellioğlu, çimento sektörünün 1 Temmuz itibari ile yapmayı planladığı yüzde 30 civarındaki zammın kabul edilemez olduğunu söyleyerek ” Rekabet Kurumu, çimento sektörüne acilen inceleme başlatılmalıdır. İnşaat sektörü tamamen battıktan sonra mı müdahale edeceksiniz? ” dedi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlarına devam eden İMKON Başkanı Tellioğlu, çimentoya yapılacak yüzde zam ile 2021 yılından bu yana yapılan zam oranının yüzde 700’ü geçtiğini, bunun ülke ekonomisine katlanılamaz zararlar verdiğini söyledi. 

 “SGK çıkışları verilecek, boykot planlanacak”

Tellioğlu, 1 Temmuzda yapılması planlanan fahiş zamma Rekabet Kurumu’nun gerekli müdahaleyi yapmaması durumunda, bu haksız ve hadsiz zamlarına karşılık İMKON olarak 30 gün sonra çalışanların SGK çıkışlarını vererek, ikinci bir boykot planlamak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Yukarı