Ünlü ekonomistten konut fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklama

Türkiye’nin ünlü ekonomistlerinden Mahfi Eğilmez konut yatırımcıları için çok kritik bir uyarıda bulundu. Konut fiyatlarının çökeceği zamanı açıklayan Mahfi Eğilmez yatırımcıları daha dikkatli olmaya davet etti.

Konut fiyatlarındaki hızlı yükselişleri ekonomistler değerlendirmeye devam ediyorlar. Bu fiyat yükselişlerinin normal olmadığını belirten ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez özellikle bu dönemde konut yatırımı yapacaklara çeşitli uyarılarda bulundu. Faiz ile enflasyon arasındaki makasa dikkat çeken Mahfi Eğilmez konut fiyatlarında çöküşün olacağı zamanı açıkladı.

PARADAN KAÇIŞ SÜRECİ YAŞANIYOR!

Faiz ve enflasyon konusuna dikkat çeken Mahfi Eğilmez, “Enflasyonda son bir buçuk yılda hızlı bir artış yaşandı. Buna karşılık talep de güçlü kalmaya devam etti. Oysa fiyatı artan mala talebin düşmesi gerekiyordu. Fiyatı hızla artan bir mala talep yükseliyorsa bu ekonomik çelişkidir. Bu durumu açıklamak için faiz ve enflasyon gibi iki değişkene bakmamız gerekiyor. Bu dönemde bankaya mevduat koymak yerine konut satın almak daha cazip oluyor. Türkiye’de ortaya çıkan bu faiz ve enflasyon tutarsızlığından dolayı paradan kaçış süreci yaşanıyor.” dedi.

FAİZDEN KAZANAMAYANLAR GAYRİMENKULE YÖNELİYORLAR

Yönlendirilmiş taleplere vurgu yapan Mahfi Eğilmez, “Faizlerin enflasyonun çok altında kalmasından dolayı gerçek kişiler ve şirketler varlıklarını yatırıma dönüştürüyorlar. Konut veya gayrimenkul yatırımı çok iyi bir seçenek oluyor. Fiyatlardaki normal dışı yükselişler de bu yönlendirilmiş talepten kaynaklanıyor. Bir derenin yatağını değiştirme için önüne bir duvar yaparsanız dere başka tarafa doğru akmaya başlar. Gayrimenkule yönelme de bundan kaynaklanıyor. Faiz ile getiri elde edemeyecekleri, anaparalarını koruyamayacaklarını gören tasarruf sahipleri gayrimenkule yöneliyorlar ve gayrimenkul fiyatları da yükseliyor.” şeklinde konuştu.

KONUT FİYATLARINDA DRAMATİK DÜŞÜŞLER OLUR!

Konut fiyatlarında dramatik düşüşlerin olabileceğini belirten Mahfi Eğilmez, “Açıkladığımız zorlama ekonomi politikası şimdilik tüketim ağırlıklı büyümeye ve istihdama destek oluyor gibi görünüyor. Ancak bu politika neticesinde gayrimenkulde veya konutta balonlar oluşuyor. Böyle bir ortamda ekonomi iyiye gidiyor demek doğru değil. İleride bir gün faiz ile enflasyon arasındaki makas zorunlu olarak kapanacak. Faizi enflasyon seviyesine çıkardığınızda bugün o büyük kazanç sağlayan konutların fiyatları dramatik düşüşlerle karşılaşacak. Konut fiyatlarında o kadar büyük çöküşler olacak ki ardı ardına gelecek.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir