JPMorgan: Bir sonraki krizin adresi ticari gayrimenkuller


23
Mar

2,5 trilyon dolarlık varlığı yöneten JPMorgan’ın varlık yönetimi birimi CEO’su George Gatch teknoloji ve bankacılık krizinin ardından bir sonraki krizin ticari gayrimenkul sektöründe patlayacağı konusunda uyardı.

JPMorgan Varlık Yönetimi CEO’su, ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif parasal sıkılaştırma programı ardından ticari gayrimenkullerin küresel piyasalardaki kritik risk alanlarından biri olduğu konusunda uyardı.

Financial Times’ın haberine göre 2,5 trilyon dolarlık varlığın yöneticisi konumundaki CEO George Gatch Avrupa Medya Zirvesi’nde “FED frene bastığında ön camdan bir şeyler fırlayacak” dedi.

Gatch ünlü teknoloji fonu yöneticisi Cathie Wood’un yatırımlarına işaret ederek, “Biz bunu daha önce Ark Yatırım’ın spekülatif balonunun patlamasıyla gördük” dedi. Ark Yatırım’ın amiral gemisi fonu Ark İnovasyon’un hisse fiyatı geçtiğimiz yıl üçte iki oranında değer kaybetmişti. Fon son dönemde bir miktar geri dönüş yakalayabildi.

CEO, İngiltere’deki emeklilik fonlarını da kapsayan tahvil krizini işaret ederek, “Benzeri bir durumu sabit gelir piyasalarında büyük çaplı yeniden fiyatlandırmalar döneminde de gördük” dedi. Ünlü fon yöneticisi Kaliforniya merkezli Silicon Valley Bank’in bu ayın başlarında iflas etmesini ve hafta sonu Credit Suisse’in acil bir anlaşmayla UBS’e satılmasını örnek göstererek artan faiz oranların stresinin ekonomide hissedilmeye devam ettiğine dikkat çekti.

JPMorgan üst düzey yöneticisine göre, özel piyasalardaki varlıkların borsa varlıklarındakine benzer bir şekilde fiyatlarında düzeltmeye uğraması riski var. Gatch, “Kıyamet ve karamsarlık tahmini yapmıyorum. Ancak bunlar endişeleneceğim alanlar olurdu” ifadelerine yer verdi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre küresel çaptaki ticari gayrimenkullerin değeri son aylarda düşmeye başladı. Artan borçlanma maliyetleri yatırımcıların işlem yapabilme kabiliyetlerini olumsuz etkiledi.

Yatırımcılar, özel sermaye şirketi Blackstone’un Blackstone Gayrimenkul Gelir Tröstü (BREIT) gibi emlak fonlarını yakından takip ediyorlar. Ticari gayrimenkul piyasasının sağlığına ilişkin bir barometre haline gelen BREIT aynı zamanda para çekme işlemlerini sınırlamak zorunda kalan fonlar arasında en yüksek profilli örneklerden biri. Zira yükselen faiz oranları yatırımcıların fonlarını çekmesine sebep oluyor.

Bir diğer Wall Street devi Goldman Sachs de salı günü yayınladığı bir notta, ticari gayrimenkul sektörünün “zorlu” bir ortam karşı karşıya olduğu belirtildi:

“Bankacılık sektöründeki son kriz, etkinin ticari gayrimenkul endüstrisinde de yayılması konusundaki endişeleri artırdı. Banka bilançolarında yer alan 5,6 trilyon dolarlık ödenmemiş ticari kredilerin yarısından fazlasını oluşturan banka kredileri, sektör için birincil finansman kaynağı olmaya devam etmektedir. Endişeler özellikle de ödenmemiş kredilerdeki aslan payını ele geçiren küçük bankalar için geçerlidir.”

Bank of America da benzeri yönde bir endişeye işaret etti. Bankanın salı günü açıklanan fon yöneticileri anketinde yatırımcıların eylül ayından bu yana ticari gayrimenkullerde temkinli bir pozisyon aldığı görüldü. Ekim 2020’den bu yana ayı piyasası görünümünün en fazla arttığı dönemin yaşandığı belirtilen anket raporunda, “Ticari ve ofis gayrimenkulleri konusundaki endişeler, sektörün tamamına etki eden kaygını artmasına sebep oluyor” denildi.

KAYNAK İÇİN TIKLAYINIZSizin için seçtiklerimiz

Tapusor ailesi olarak sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz, yıllar boyu hatırlanacak güzel anılar biriktirdiğiniz, sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle; Ramazan Bayramınız...
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022’nin ilk 2 ayında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 ve daire sayısı yüzde 27,9...
Çin Merkez Bankası ağır borç yükü altındaki inşaat sektörünü canlandırma hedefi kapsamında aksayan projelerde kullanılması için 148 milyar dolarlık kurtarma paketini...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine ilişkin, "Borcu bitmeden evini satamayacak. Teslim ettikten sonra 1 ay sonra borcunu bitirirse...
Çeşme Milli Emlak Müdürlüğü, 16 Eylül mahallesindeki 2.055 metrekare turizm arsası ile Dalyan mahallesindeki 522 metrekare konut arsasını 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45....
Türkiye'deki ünlüler en güvenilir yatırımlar arasında yer alan gayrimenkule yatırım yapmaya devam ediyor. Peki Türkiye'de hangi ünlünün kaç evi var? İşte Türkiye'nin gayrimenkul...
  • Tapusor
  • Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark 1B-22 Başakşehir / İSTANBUL
  • 0212 549 6160
  • info@tuvimer.com
  • Tapusor Mobil Uygulamamızı İndirin