Atatürk Havalimanı’nın Tamamen Kapatılacak Mı?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atatürk Havalimanı tamamen kapatılacak mı? İşte yanıtı

Almanya’da düzenlenecek Uluslararası Ulaşım Fuarı’na katılmak için Berlin’e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın VIP Salonu’nda gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gündem maddelerinden olan Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi yapılması ve havalimanı metro çalışmalarına da değindi.  Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’nın tamamen kapatılmayacağını, doğu-batının açık kalacağını ve acil durumlarda kullanılacağını vurguladı.

ATATÜRK HAVALİMANI TAMAMEN KAPATILACAK MI?

Atatürk Havalimanı’nın yılların havalimanı olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu:  “Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda sadece ulaşım sektörü için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı. Hayatına konfor geldi. Bunlar hep güçlü alt yapı sayesinde oldu. Tamamen yerleşim yerinin ortasında kalmış, kapasitesi dolmuş ve ihtiyacı karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabi ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu. Bu eleştiriyi yapanlara Sabiha Gökçen Havalimanı’nı niye yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen kişiler değil mi?” açıklamasında bulundu.

MİLLET BAHÇESİ PROJESİ

Atatürk Havalimanı’nda millet bahçesi yapımı için çalışmaların başladığına değinen Bakan Karaismailoğlu, dünyaya örnek bir proje olacağını vurgulayarak: “Havalimanındaki Kuzey-Güney pistine hem oradaki acil durum hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul’un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak. Bununla gurur duymaları lazım eğer şehri seviyorlarsa vatandaş için çalışmaya gayret ediyorlarsa bunun zaten önünü açmaları lazım. Bakıyorsunuz bir yanda bir tane İETT otobüsün işletemeyen bir zihniyet gelip şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettikleri zannettiklerinden başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Son 20 yıl içerisinde havayolu sektöründe muazzam atılımlar olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 30 milyon yıllık yolcu sayısının 210 milyona çıkarıldığını, havalimanı sayısının da 58’e çıkarıldığını, özellikle Rize-Artvin havalimanının dünyadaki sayılı havalimanlarından olduğunu söyledi.