Aidatlarını ödemeyenler için ne yapılabilir?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında konut sitesi aidatlarının ödenmemesini kaleme aldı. Peki konut sitesi aidatlarını ödemeyenler için ne yapılabilir?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında konut sitesi aidatlarının ödenmemesini yazdı. Feride Hilal İmal’e bir okuyucusu “Site aidatlarını ödemeyenlere karşı ne yapılabilir?” sorusunu sordu. Peki konut sitesi aidatlarını ödemeyenler için ne yapılabilir?

İşte İmal’in okuyucusunun o sorusuna verdiği yanıt…

Herkesçe bilinen aidat, aylık şekilde ödenen ve ortak yaşam alanlarında görülen iş bölümünün desteği için mülk sahiplerinin karşıladığı ücreti kapsar. Bahçıvan, temizlik, onarım, bakım veya kapıcılık hizmet bedellerinin içerisinde yer aldığı aidatı, kat malikleri yönetim planında gösterilen şekilde ödemekle yükümlüdür. Aidatlarını ödemeyen kat maliki için Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20’ye göre; asıl alacakla beraber her aidat için aylık olarak yüzde 5 hesabıyla gecikme tazminatı işletilebilir ve ilamsız icra takibi yapılabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 22’ye göre bağımsız bölüm malikinin borçları nedeniyle diğer bağımsız bölüm malikleri lehine ipotek tesis edilmesi dahi talep edilebilir.

Yukarı