Ünlü Profesör İstanbul Depremi Hakkında Uyardı

İstanbul Zemin Durumu

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul depremi hakkında yeni açıklamalarda bulunurken deprem riski yüksek bölgeler, iller ve ilçeler hakkında yeni uyarılarda bulundu.

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce yapmış olduğu başarılı tahminler ile adını duyuran Görür, beklenen İstanbul depremi hakkında son derece önemli açıklamalar yaparken depremin Marmara Denizi’nin altındaki kuzey Anadolu fayının kuzey kolu üzerinde olmasını beklediklerini söyledi. 

Söz konusu fay hattının Gölcük’ten Tekirdağ’a kadar uzandığını belirten Görür bu fay hattının bu nedenle Marmara fayı olarak anıldığını belirterek deprem uzmanlarının tüm dikkatlerini bu fay hattına verdiklerini dile getirdi. Son araştırma verilerine göre birim alana düşen kg. cinsi kuvvet olan stres yükünün fay hattı boyunca arttığı uyarısı yapıldı. 

HANGİ BÖLGELER DEPREMDEN ETKİLENECEK?

Prof. Görür yapmış olduğu açıklamasında Anadolu’nun batı yönüne doğru her sene 2,5 cm kaydığını belirterek fay hattının kuzeyi ve güneyindeki blokların bazı yerlerinde sürtünme nedeni ile takılmalar yaşandığını belirterek “Bu stres şu anda Kuzey Anadolu Fayı’nın bir Adalar fayı segmanı ile Kumburgaz fayı üzerinde kilitli.

O nedenle Marmara deprem olursa ya Adalar fayı üzerinde olur. Bu aşağı yukarı 43 kilometredir. Tamamı kırılırsa maksimum 7 büyüklüğünde deprem üretir. Veya Kumburgaz fayı, Yeşilköy, Silivri açıklarında uzanır. Bu 65 kilometredir. Bu kırılırsa da minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretir” diyerek beklenen depremin şiddetini 7,2 olarak duyurdu. 

DEPREM RİSKİ YÜKSEL OLAN İLLER VE İLÇELER HANGİLERİ?

Tüm dikkatlerin Marmara fay hattına çevrildiğini beliren Prof. Görür, bütün Marmara bölgesinin kırmızı yani aktif olan fay hatları ile örülü olduğunu belirterek depremin büyük olasılıkla Adalar fayı ile Kumburgaz fayı üzerinde olacağını söyledi. Yöneticileri uyarmak için deprem riski yüksek illeri açıkladığını belirten Görür Bursa , Yalova, Gemlik Bandırma, Biga, Erzincan-Bingöl-Karlıova ‘da çok acil deprem eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi. Yine İzmir’in deprem riski bulunduğu belirtildi.

İSTANBUL’DA DEPREM OLUR MU, OLACAK MI?

İstanbul’da da deprem beklendiğini belirten Prof. Görür beklenen İstanbul depreminde Avrupa Yakası’nın yapısı gereğince daha fazla ağır hasar alacağını belirterek kentsel dönüşüm çalışmalarını çok acilen hızlandırılması uyarısı yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir