Türkiye’de Konut Satışları ve Kredili Satışlar Ekim Ayında Dibe Vurdu

Türkiye genelinde ekim ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 düşerek 93 bin 761’e geriledi. Yılın ilk 10 ayında ise geçen yıla göre yüzde 14.3’lük bir düşüş yaşandı. Bu düşüşle birlikte, kredili satışlarda 2018 Aralık’tan beri en düşük seviyeye ulaşıldı, son 10 yılın en düşük 3. kredili satış rakamı kaydedildi.

İpotekli satışlarda da belirgin bir azalma gözlendi; Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58.0 azalarak 5 bin 577 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5.9’a düştü. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31.2 azalış gösterdi.

Yabancılara yapılan konut satışları da gözle görülür bir düşüş yaşadı. Ekim ayında yüzde 52.9’luk bir azalışla sadece 2 bin 535 konut satışı gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde ise yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44.4 azalarak 30 bin 599’a geriledi.

İstanbul, konut satışlarındaki en yüksek paya sahip olurken, diğer büyük şehirler olan Ankara ve İzmir de sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı. Ancak konut satışlarının en düşük olduğu iller sırasıyla Hakkari, Ardahan ve Bayburt oldu.

Bu verilere göre Türkiye genelinde konut piyasasında yaşanan durgunluk, özellikle kredili satışlarda görülen düşüş ve yabancılara yapılan satışlardaki azalmayla belirgin hale gelmiş durumda.