Türkiye’de Konut Fiyatlarındaki Artış, Yatırımcıları Yurtdışına Yönlendiriyor!

yurtdışı yatırım

Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne göre dünyada en çok artış gösteren ülke Türkiye olurken, konut sahibi olma oranlarının düşmesiyle birlikte Türk yatırımcılar yurtdışında gayrimenkul alımlarında önemli bir artış yaşamaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son verilerine göre, yurtdışındaki gayrimenkul yatırımları %173’lük bir oranda artış gösterdi.

Uluslararası piyasalarda tanınan bir uzmana göre, bu artışın temel nedeni Türkiye’deki konut fiyatlarının Avrupa’daki benzerlerine kıyasla daha yüksek olması ve aynı zamanda daha az getiri sağlamasıdır.

Türkiye’de son dönemde yüksek enflasyon ve maliyet artışlarının etkisiyle konut alımları düşerken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yıllık %17,5’lik bir düşüşle konut satışları 1 milyon 225 bin 926 adede geriledi. Kredili konut alımları ise %36,6 oranında azalış göstererek 177 bin 748 olarak kaydedildi.

Bu olumsuz tabloya rağmen, yurt dışındaki gayrimenkul piyasası Türk yatırımcılar için cazip hale gelmiş durumda. 2022’de 701 milyon dolar olan toplam yatırım tutarı, 2023’ün ilk 11 ayında %173,6’lık büyük bir artışla 1 milyar 918 milyon dolara yükseldi.

Uzmanlar, özellikle İngiltere pazarının Türk yatırımcılar için çekici olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de ortalama aylık kira gelirlerinin yüzde 10’un üzerinde artması, yatırımın daha kısa sürede amortisman sağlayabileceği anlamına geliyor.

Türk yatırımcıların, artan yerel zorluklar karşısında yurt dışında gayrimenkul yatırımlarına yönelmeleri, uluslararası piyasalardaki dinamikleri değiştirmeye devam ediyor.

Yukarı