Türkiye Avrupa’da zirveye yükseldi!

Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’da en fazla gökdelen bulunan ülke Türkiye oldu. Bir şehrimiz sayının yarısından fazlasını karşılıyor.

Yüksek Binalar ve kentsel Habitat Konseyi tarafından paylaşılan Şubat 2022 verilerine göre, Avrupa ülkeleri arasında en fazla gökdelene sahip olan ülke Türkiye oldu. Avrupa’da yüksekliği 150 metreden fazla olan ve de en fazla gökdelen sayısının bulunduğu İstanbul ise rakiplerini geride bıraktı. 

İstanbul Avrupa’nın en fazla gökdelenine sahip şehir oldu

Paylaşılan verilere göre Türkiye, bulunan gökdelen sayısı ile Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Her geçen gün çehresini değiştiren İstanbul, Avrupa’nın en fazla gökdelene sahip şehri oldu. Kamuoyunda yüksek gökdelenlerin şehrin görüntüsüne zarar verdiği görüşü hakim olsa da her geçen yıl yerine yenileri ekleniyor. 

Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi’ni Şubat 2022 verileri doğrultusunda, yüksekliği 150 metreden fazla olan ve en fazla gökdelene sahip olan Avrupa şehri İstanbul olurken Türkiye genelinde toplan 67 gökdelen bulunuyor. İstanbul ise 48 gökdeleni ile listeye meydan okuyor. 

Rusya’da 150 metre yüksekliğinde 51 adet gökdelen bulunurken İngiltere’de 33, Almanya’da 20, İspanya’da 13, Polonya’da 12, Hollanda ve İtalya’da 6, Avusturya’da 3, İsviçre’de 1, İsveç’te 1 adet 150 metreden uzun gökdelen bulunuyor. 

Listeye göre Avrupa’da en fazla gökdelen İstanbul’da bulunsa da sıralamada Ankara ve İzmir’de yer alıyor. Şehir bazında bakıldığında İstanbul 48 gökdelen ile zirvede olurken, Moskova 46, Londra’da ise 30 gökdelen bulunuyor. Başkent Ankara 11 gökdelen ile listenin altıncı sırasında bulunurken, İzmir’de 6 gökdelen ile ilk 10’da yer alıyor.