Sektörün şeffaflaşmasına katkıda bulunuyoruz


Kategori

Tapusor Y.K. Üyesi Ufuk Balcı Start-Up dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Tapusor teknolojilerinin gelmiş olduğu seviyeyi anlatan Balcı; “Gayrimenkul sektörünün şeffaflaşmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.

Tapusor teknolojisi temel olarak harita tabanlı, ağırlıklı olarak coğrafi bilgi sistemlerinin kullanıldığı bir platform. Binlerce farklı açık kaynaktan elde edilen ve akıllandırılan veriler harita üzerinden coğrafi konumlandırılarak sunuluyor ve gayrimenkulle ilişkilendiriliyor. Bu açıdan platform Google ile benzerlik gösteriyor. Google nasıl bir kelime aradığınızda farklı kaynaklardan elde ettiği bilgileri paylaşıyorsa Tapusor da herhangi bir lokasyon seçildiğinde binlerce farklı kaynaktan elde ettiği gayrimenkul odaklı bilgileri yorumlayarak sunuyor. Hem noktasal (parsel) bazlı hem üst ölçek bölgesel bazlı analizleri rahatlıkla yapmak mümkün oluyor. Bu analizler bilgi ekranları üzerinde görülüyor veya istenildiğinde saniyeler içinde raporlanıyor. Yeni geliştirdiğimiz tapu takip ve erken uyarı sistemleriyle yapay zeka sahip olunan gayrimenkulleri 7/24 takip ederek herhangi bir gelişme yaşanması durumunda kişileri bilgilendirip önlem almayı kolaylaştırıyor.

Sadece bir adres ya da parsel numarası girerek veya harita üzerinden işaretleyerek anında o gayrimenkulün güncel piyasa değerini öğrenebiliyorsunuz. Tapusor değer bilgisinin yanında, bazı durumlarda değerden daha önemli olan teknik bilgileri de raporluyor. Zemin deprem durumu, orman, SİT, kamulaştırma, kentsel dönüşüm, havamania, imar plan bilgisi gibi onlarca teknik bilgi katmanına ulaşılmasını sağlıyor. Bunun yanında demografik bilgiler de anında görülüyor. Bu sayede satın alınacak evin bulunduğu lokasyonda yaş ortalaması, yaygın kullanılan araba markaları, sosyal imkanlar, restoran, kafe, hastane, okul ve ulaşım imkanları kolayca raporlanıyor.

Mevcutta bireysel kullanıcılarımız sınırlı bilgi setini ücretsiz kullanma imkanı sunuyoruz. Gün içinde birkaç sorguya kadar ücretsiz bilgi alınabiliyor. Bunun yanında emlak profesyonellerine aylık üvretli üyeliklerle hizmet veriyoruz. Kamu kurumları, portföy yönetim şirketleri, emlak danışmanları, bilirkişi ve avukatlar yoğun olarak sistemimizden faydalanıyor.

FARKLI ÜLKELER RADARDA

Bugün Türkiye’nin en kapsamlı proptech uygulamasını geliştirmeyi başarmış durumdayız. 1 milyona yakın mobil indirme 300 bine yakın kayıtlı kullanıcıyla emlak danışmanlarına, müteahhitlere, avukatlara, mali müşavirlere, bankalara, kamu kurumlarına, belediyelere, fon şirketlerine, yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarına kesintisiz hizmet sağlayarak sektörün şeffaflaşmasına katkı sağlıyoruz. Ayda toplam 25 milyon adet sorguya yanıt veren Tapusor uygulaması her ay 30 binden fazla ‘Emlak Muayenesi Raporu’ üreterek gayrimenkule ilgi duyan herkese güncel, şeffaf, veriye dayalı analizlerle karar desteği sağlayabilecek seviyeye ulaştı.

Tapusor’u gayrimenkulle ilgilenen herkesin ulaşabileceği ve kullanabileceği bir seviyeye getirmek istiyoruz. Ulusal düzeyde erişilen bu seviyenin devamında küresel anlamda da iş mmodelini farklı ülkelerde hayata geçirme planımız var. Henüz bir yatırım almadık ancak yatırım almakla ilgili tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve birkaç yatırımcıyla da görüşmelerimiz sürüyor. Yakın zamanda bir yatırım alacağımızı düşünüyoruz. Alacağımız yatırımın çok büyük bir bölümünü pazarlama ve reklam bütçesi olarak kullanacağız. B2B alanındaki yaygınlaşmamızı B2C alanında da genişletmeyi düşünüyoruz.