Kira zammına %25 sınırının detayları


Kategori

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel’de düzenlenen “Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, yeni kira düzenlemesini açıkladı.

Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek. AK Parti grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

MURAT KURUM’DAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıkladığı yüzde 25’lik tavan kira artış oranının 1 Temmuz’dan öncesi için geçerli olup olmayacağı merak ediliyordu. Konuya ilişkin ise en dikkat çekici açıklama Gazeteci Candaş Tolga Işık’tan geldi. Ünlü gazeteci sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile görüştüğünü belirterek yasanın detaylarını açıkladı. 

Ünlü gazeteci Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. İlk paylaşımda Murat Kurum’un düzenleme hakkında verdiği bilgileri paylaşan Işık ” Az önce yeni kira kanunuyla ilgili Bakan Murat Kurum’la konuştum: (1) Bu sene temmuz ayı itibarıyla seneye temmuza kadar kiraya %25’in üzerinde zam yapılamayacak. Yasanın ihlali halinde her 2 tarafa ağır ceza var. 2) Yeni yasa temmuz 2022 öncesi   sözleşmeleri bağlamıyor.” ifadelerine yer verdi. 

Ağır Cezalar Uygulanacak

Düzenlemede ev sahiplerinin yüksek kira için farklı yöntemler denemesi durumunda çok ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklarını aktarılarak “Kiracıyı farklı bahanelerle (Almanya’dan oğlum geldi, kendim oturacağım, vs…) çıkarıp daha yüksek bedelle yeni kiracı getiren ev sahiplerine kiracının şikayeti üzerine halihazırda yasada varolan kira yasağı ve kira tazminatı gibi ağır cezalar uygulanacak.” açıklaması yapıldı. 

HANGİ TARİHLER ARASINDA GEÇERLİ OLACAK

Kiracı ve ev sahipleri için geçerli olacak düzenleme 1 Temmuz 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında imzalanacak olan kira sözleşmeleri için geçerli olacak. Yasa önümüzdeki günlerde meclise sunulacak.