Kira Sorunlarına E-Kontrat Çözümü Geliyor!

e-kontrat

Kiracı ve ev sahibi arasındaki kira anlaşmazlıklarına son vermek amacıyla yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. Eski yöntemlere veda edecek olan e-kontrat sistemi, bölgesel kira haritaları çıkarmayı ve kira meselelerine çözüm getirmeyi hedefliyor.

Artan kira fiyatları ve yaşanan krizlerin önüne geçebilmek adına, ev sahiplerinin talep ettiği yüksek kira rakamlarını denetlemek için bir çözüm yolu bulunuyor. Bu çözüm, tarafların kira anlaşmalarını e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağlayan e-kontrat uygulamasını içeriyor.

Uygulamanın Hayata Geçmesiyle Neler Değişecek?

Eski nesil kira kontratları yerine geçecek olan e-kontrat sistemi, ev sahipleriyle kiracılar arasındaki anlaşmazlıkları çözme amacını taşıyor. E-kontrat, fiyat belirleme konusundaki sorunlara kanıt oluşturarak çözüm sunacak.

Aynı zamanda, e-kontrat sistemi bölgesel kiralık daire fiyatlarını haritalandırarak, ev sahipleri ve kiracıların resmi kaynaklardan bilgi alabilmesine olanak sağlayacak.

Vergi Kayıpları da Önlenmiş Olacak

Sistem, kayıt altına alındığı için vergi hesaplamalarının daha doğru yapılmasına olanak tanıyacak. Mülk sahipleri, sisteme girdiklerinde vergi kısımlarını daha rahat denetleyebilecek ve daha adil bir şekilde vergi ödeyebilecekler.

Sözleşmelerin düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra sisteme dahil edileceği belirtiliyor. Bu sistem, kira bedellerinin belirlenmesi ve kira artış oranları konusundaki uyuşmazlıklara çözüm getirecek, böylece sektörde adil ve şeffaf bir ortam sağlanacak.