İtalya’da Rus milyarderlerin mülklerine el konuluyor!

İtalya, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sebebiyle Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde, şu ana kadar toplamda 5 Rus milyarderin İtalya’daki mal varlıklarına el koydu.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, dün gece ilk olarak AB’nin yaptırım listesinde yer alan Rus milyarder iş insanı Aleksey Mordaşov’un, Imperia şehrinde demirli 65 milyon avro değerindeki “Lady M” isimli lüks yatına el konuldu.

Bugün bu listeye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen 4 isim daha eklendi.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı kaynaklarının İtalyan basınına verdiği bilgiye göre, Oleg Savchenko’nun Lucca vilayetindeki 3 milyon avroluk 17. yüzyıldan kalma “Lazzareschi” villasına, Vladimir Soloviev’in Como kentindeki toplam 8 milyon avro değerindeki mülklerine, Gennady Timchenko’nun Sanremo şehrinde demirli 50 milyon avro değerindeki “Lena” isimli yatına ve Alisher Usmanov’un Sardinya adasındaki 17 milyon avroluk emlak kompleksine el koyuldu.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da dün akşam yaptığı açıklamada, “İtalya, ilerleyen saatlerde Rus oligarklara ait yaklaşık 140 milyon avroluk mal varlığına el koymaya hazırlanıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye Güvenli Liman Olur Mu?

Rusya vatandaşları Türkiye’de en çok gayrimenkul satın alan yabancılar arasında ilk üçte yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de geçen yıl satılan yaklaşık 1 milyon 490 bin konutun en az 58 bin 500’ü yabancılara satıldı. Bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 43,5 oranında artış anlamına geliyor.
2021 yılında Ruslar 5 bin 379 konut alımıyla son üç yıldır en çok talep oluşturan yabancı yatırımcılar arasında yer aldılar. Geçtiğimiz yıl Ruslara yapılan konut satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 75 lik bir atış gerçekleşti. Ruslar en çok Antalya sahilinde yeni sitelerde daire satın alırken Alanya’nın popüler hale gelen bölgelerinde gayrimenkul fiyatları ortalama 65 – 70 bin avro civarında seyrediyor. Ruslar arasında ikinci en popüler lokasyon olarak ise İstanbul yer almakta.

Uluslararası gayrimenkul yatırımlarında Rusların en yoğun ilgi gösterdikleri ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Özellikle Bulgaristan, İspanya, Karadağ ve İtalya’nın en fazla rağbet gören sahil bölgeleri ile birlikte ülkemizden Antalya, Mersin ve çevresi de Ruslar tarafından talep gören şehirler arasında yer alıyor.  Rusya haber kaynaklarına göre Türkiye’den satın alınan konutlar yurt dışındaki toplam gayrimenkul talebinin yüzde 24,9’unu oluşturduğu belirtiliyor. Diğer taraftan Rus alıcılar için kilit önceliğin ekonomik istikrar olması nedeniyle İngiltere’nin Almanya ve Fransa’nın yakından takip ettiği bir numaralı seçenek haline getirdiği görülüyor.

Ruslara Baskı Artıyor

Dünya’da yaşanan son gelişmeler ile birlikte Rusya’nın Ukrayna ihtilafı ve nihayetinde başlayan askeri operasyon sonrası ABD ve batılı ülkeler Rusya’ya karşı çeşitli ekonomik ve finansal yaptırımlara başvurdu. İngiltere’nin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Rusya şirketlerine ve oligarklara karşı koordineli bir baskının parçası olarak, İngiltere ve Avrupa’da yer alan Rus birey ve kuruluşlara yaptırım uyguladığı için uzun süredir devam eden denizaşırı mülk sahipliliği ile ilgili yasaları kısıtlayacağını belirtmesi Rus gayrimenkul yatırımcılarının ilgisinin ülkemize yönelmesine neden olacaktır.

Rusya’ya karşı uygulanan sosyal, ekonomik ve kültürel tecritlerin sonucunda konut yatırımcılarının özellikle İstanbul’a yönelmesi beklenmektedir. Türkiye’de yabancıların gayrimenkul edinimlerine dayalı oturum izni ve pasaport uygulamalarının Rusların Türkiye’yi sadece tatil amaçlı değil yatırım ve ticari faaliyetlerini yürütebilecekleri imkanları sunmaktadır.  Rusya’ya karşı oluşturulan küresel ambargolar sonucunda yabancı gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini daha fazla Türkiye’ye yönelmesi kaçınılmaz olacaktır. Özellikle İstanbul,  Ankara  ve İzmir gibi büyük şehirlerde markalı konut üreten inşaat firmalarının Rusya pazarına yönelik olarak tanıtım faaliyetleri yapması beklenmektedir. Türkiye’nin güney bölgelerinden konut satın alma düşüncesinin yaygın olduğu Rusya vatandaşlarında bundan sonraki süreçte büyük şehirlere doğru ilgi oluşacaktır.