İstanbul’da En Yüksek Kirayı Giresunlular Ödüyor!

giresun

Türkiye’nin emlak bilgi bankası Tapusor.com tarafından hazırlanan ‘Hemşerilik Verileri’ raporuna göre İstanbul’da yaşayan her 19 kişiden biri Sivaslı. Megakentte İstanbul kütüğüne kayıtlı yalnızca 2 milyon 159 bin 995 kişi bulunurken, en fazla İstanbullu ise Kadıköy ilçesinde yaşıyor.

Gayrimenkul sektörüne, yönettiği büyük veri havuzu ile ışık tutan Tapusor.com ‘Hemşerilik Verileri’ raporunda birbirinden çarpıcı bilgiler bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre İstanbul kütüğüne kayıtlı olmayan 12 milyon 851 bin 873 vatandaş yaşıyor. Sivaslıların ilk sırada yer aldığı listede sırasıyla, Kastamonulular, Ordulular, Giresunlular ve Tokatlılar geliyor. İstanbul’da her 7 kişiden 1’i İstanbullu iken Sivaslılar 19’da 1, Kastamonulular 26’da 1 ve Ordulular 28’de 1 olarak ön plana çıkıyor.

EN YÜKSEK KİRAYI GİRESUNLULAR
EN DÜŞÜK KİRAYI ERZURUMLULAR ÖDÜYOR

İstanbul’da yaşayan 495 bin Giresunlu ortalama 2 bin 215 TL’lik kira ödemesiyle ilk sırada yer alıyor. Giresun’u 768 bin kişilik nüfusu ile 2 bin TL kira ödeyen Sivaslılar takip ediyor. Trabzonlular 414 bin kişilik nüfusuyla her ay ortalama 1990 TL kira öderken Kastamonulular 562 bin 160 kişilik nüfusuyla 1950 TL kira ödemesi gerçekleştiriyor.

İstanbul’da metrekare kira değeri en düşük ilçe olan Sultanbeyli’nde ise Erzurumlu vatandaşlar bulunurken, Esenyurt’ta Vanlı ve Ardahanlılar, Esenler’de Malatyalılar, Bağcılar’da Bitlisliler, Zeytinburnu’nda Mardinliler ve Beykoz’da Giresunlular ağırlıklı ilçe nüfuslarını oluşturmaktadır.

EN AZ İSTANBULLU SULTANBEYLİ’NDE

Hemşerilik verilerinden elde edilen sonuçlara göre; ilçe nüfus yoğunluklarına göre en az İstanbullu Sultanbeyli’nde yaşıyor. Sultanbeyli nüfusunun yalnızca %3’ünü oluşturan İstanbullular, Sancaktepe ve Sultangazi’de %5, Esenyurt – Bağcılar – Esenler’de %6, Pendik ve Arnavutköy’de %9’a denk geliyor. Aynı veriler ışığında İstanbul’da kütüğü İstanbul’da bulunan vatandaşların yoğun olarak yaşadığı ilçe %61 ile Çatalca oldu. Çatalca’yı %50 ile Şile takip ediyor. Adalar %39, Kadıköy – Beykoz – Bakırköy ve Silivri ilçelerinde %31 oranında İstanbullu yaşıyor.  

Yukarı