İmar Affı’nda Yeni Perde! TBMM Tarafından Kabul Edildi!

Vergi ve Ekonomi Paketi üzerinde görüşmeleri tamamlayan TBMM Genel Kurulu paketi onayladı. Hazine arazileri 5 taksitle ve yüzde 20 indirimle satılacak, yapı kayıt belgesi alanlara imar affı geliyor.

Hazine taşınmazlarının rayiç bedel üzerinden yapılan satışlarda peşin ödeme yapana yüzde 20 indirim yapmasını sağlayacak Vergi ve Ekonomi Paketi TBMM Genel Kurulu tarafından onaylandı. Onay verilen paketin yürürlüğe girmesi durumunda hazine taşınmazlarının satışında bundan sonraki süreçte peşin ödeme yapılmasında yüzde 20 indirim yapılacak, ya da 5 taksitle ödeme fırsatı sunulacak. 

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında pek çok konuda büyük kolaylık sağlanacak. Bu kapsamda hazine taşınmazlarının satışının yanı sıra yapı kayıt belgesi alan kişilere de kolaylık sağlanacak. 

YAPI KAYIT BELGESİ ALAN KİŞİLERE İMAR AFFI 2022! 

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM komisyonunda kabul edilen yeni paket kapsamında yapı kayıt belgesi alınan yapıların üzerinde yer aldığı Hazine taşınmazlarının satışına ilişkin başvuru süresi uzatılacak. Yeni başvuru tarihi kanun teklifinin yasalaşması ile beraber 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılacak. 

Hazine taşınmazlarının satışı konusunda ise satış bedelinin tamamı peşin ödenirse bu durumda yüzde 20 indirim uygulanacak. Yarısını peşin ödeyene yüzde 10 indirim yapılırken kalan tutar ise 5 seneye kadar taksitle ödenebilecek. Komisyondan geçen kanun teklifi meclis genel kuruluna gelecek. Burada yapılan görüşmelerde kanun teklifinin yasalaşması durumunda Resmi Gazete ile yayımlanarak hayata geçirilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir