Galatasaray’ın Riva arsasından elde edeceği gelir katlanıyor!


Kategori

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, bugünkü köşesinde Galatasaray’ın Riva’daki Düşler Vadisi projesini ve Yılmaz İnşaat’ın patronu Hakan Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamalarını kaleme aldı. İşte Özdemir’in ‘Riva’da ciro 7,5 milyara gidiyor Galatasaray’ın geliri artıyor mu?’ başlıklı yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, Galatasaray’ın Riva’daki Düşler Vadisi projesini ve Yılmaz İnşaat’ın patronu Hakan Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamalarını kaleme aldığı yazısına şu ifadeleri kullanarak başladı:

“Temeli, 2018’de Riva’da Galatasaray arsasında atılan Düşler Vadisi Projesi, Türkiye’nin en büyük villa projelerinden biri oluyor. Projede, 1330 villa (konut) üretiliyor. Yılmaz İnşaat’ın patronu Hakan Yılmaz’a soruyorum: “2018’den beri, ekonomide ve sektörünüzde çok sert dalgalanmalar oldu. Kur atakları, COVID-19 Salgını, faizlerde ve enflasyonda beklenmedik yükselişler, projeniz nasıl etkilendi?” Proje, Emlak Konut ile hasılat paylaşımı şeklinde Galatasaray arsasına yapıldığı için ayrıca dikkati çekmişti.”

Hakan Yılmaz’ın sözü dolandırmadan konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptığını belirten Sadi Özdemir, Hakan Yılmaz’ın şu açıklamalarda bulunduğunu aktardı: 

“Başlangıçta 3,8 milyar lira ciro hedefiyle yola çıkıldı. Şimdi ciro 7,5 milyar lira olacak gibi görünüyor. İnşaat hızla devam ediyor projeye talep de çok yüksek. Cironun yüzde 25’i Emlak Konut’un olacak, Emlak Konut da payının yüzde 20’sini Galatasaray’a veriyor. Böylece hem Emlak Konut’un hem de Galatasaray’ın kazancı ilk başta tahmin edilenden çok daha yüksek olacak. Projeyi 2025’de bitirmiş olacağız. Proje alanımız 1 milyon 157 bin metrekare. 4.5 kilometre uzunluğundaki vadide, biyolojik gölet, yüzülebilir lagün alanı, cami ve okul alanları, kapalı-açık spor tesisleri, kafe-restoranlar, ticari alanlar, tarım alanı, yürüyüş ve park alanları, sağlık birimi gibi ortak alanlar bulunuyor. Birinci etabın ilk fazı teslim edildi. İkinci fazın inşaatı devam ediyor. Temmuz ayına kadar 500 villa teslim edilmiş olacak. 3 etap yapıyoruz. 2. etap satışta, toplamda 650 villa satıldı. 2. etapta 150 villa satıldı. Geriye kalan 650 villa da satışta. Ayda 20-25 villa satıyoruz. 70 dönüm halka açık park, 10 dönüm göl ve bütün imar yollarını biz yapıyoruz. 4,5 kilometre yürüme yolu v.s. Projemizden villa alanlar, temel attığımız tarihten bu zamana, yatırım değeri olarak dolar bazında yüzde 25-30 kazanmış durumda. Yani bu projeden konut alanlar dolardaki her türlü atağı mağlup etmiş durumda.” 

Hem inşaatçı, hem sanayiciyiz

Sadi Özdemir, Hakan Yılmaz’ın yaşananlara karşın inşaat ve gayrimenkulde talebin güçlü olduğuna dikkat çektiğini belirtti. 

Hakan Yılmaz’ın bu yıl farklı yeni bir projeye start verebileceklerinin altını çizdiğini belirten Sadi Özdemir, yazısını şu şekilde sürdürdü:

“Hakan Yılmaz, şöyle özetliyor: “Babam Ahmet Yılmaz, inşaat işlerine 1974’de Türk Telekom’un altyapı işleriyle başlamış. İstanbul,  İzmir  ve Denizli’de yoğun çalışmış. Türk Telekom işleri yüklü miktarla kablo tedariki gerektiriyormuş. Biz de dönemin, yerli, yabancı kablo üreticilerinden kablo tedarik edip işlerimizi yapıyormuşuz. Sonra, kablocular doğrudan bizim işimize girip rakip oldular. Babam da bunun üzerine 1995’de ETK Kablo’yu satın aldı. ETK, 1979’da kurulmuş köklü bir kablo üreticisiydi. Aldıktan sonra üretimi büyüttük, çeşitlendirdik. 2000 sonrası da tüm kabloları üretir hale geldik, ihracat da başladık. 2009’da da konut işine girdik. Önce Süreyyapaşa’da proje, Başakşehir’de kentsel dönüşüm derken, Riva projesini aldık.””