Ev Sahiplerine Büyük Teşvik! Konut Sigortasına Vergi Desteği Geliyor

Konut sigortası primlerine devlet desteği getirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu modelin afetlerde devletin üzerindeki yükü hafifleteceğini vurguladı. Uzmanlar, tarım sigortalarında uygulanan devlet katkısının konut sigortalarına da uyarlanabileceğini ifade etti.

DEVLET DESTEĞİ SİGORTALANMA ORANINI ARTIRIR

Uzmanlar, sağlık sigortası primlerinin belirli bir kısmının vergi matrahından düşülebildiğini hatırlatarak, benzer bir uygulamanın konut poliçeleri için de geçerli olmasını öneriyor. “Bugün sağlık primlerinin belirli bir oranı vergi matrahından düşülebiliyor. Bu uygulamayı genişleterek, bireylerin konut poliçelerini de vergiden düşebilmesi sağlanmalı. Hatta konut poliçesinin bir kısmı devlet tarafından sübvanse edilmeli. Bu, bütçe üzerindeki yükün çok daha az olmasını sağlayacaktır” şeklinde açıklama yapıldı.

PRİMİN YARISI DEVLETTEN

Uzmanlar, büyük şehirlerde konut poliçesi priminin yıllık 3500-4000 lira arasında olduğunu belirterek, bu tutarın yarısının devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirtiyor. “Bu 4 bin liranın 2 bin lirasını devlet, 2 bin lirasını da vatandaş ödesin. Bu durumun avantajı büyük olacaktır. Örneğin, büyük bir depremde sigorta sektörü daha fazla hasarı karşılayabilecek ve devletin üzerindeki yük önemli ölçüde azalacaktır. Primin yarısına devlet katkı yapsaydı, sigorta sektörü çok daha yüksek bir miktarı karşılayabilir ve bütçe üzerindeki yükü hafifletebilirdi” açıklamaları yapıldı.

KOBİ’LERE DE DESTEK VERİLMELİ

Uzmanlar, benzer desteğin KOBİ’ler için de uygulanabileceğini belirtiyor. “KOBİ’lerde sigortalılık oranı oldukça düşük. Neden KOBİ’lere yangın ve doğal afetler tarafında prim desteği vermiyoruz? Eğer yıllık primi yüksek bir tutara çıkıyorsa, bir kısmı devlet tarafından sübvanse edilmeli. Bu, daha sonra ortaya çıkacak zarardan çok daha düşük bir yük yaratacaktır ve devletin üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir