Çin, inşaat sektörünü kurtarmaya çalışıyor

Çin’de BoCom, hükümetin inşaat sektöründeki ciddi likidite sıkışıklığını hafifletme çağrısına yanıt verdi ve sekiz inşaat firmasına destek sağlayacağını açıkladı.

Çin’de birçok inşaat şirketinin borçlarını ödeyememesi ve konut inşaatlarını durdurmak zorunda kalmasının ardından, yetkililer ekonominin yaklaşık dörtte birini oluşturan inşaat sektörüne destek olmak için son haftalarda aldıkları tedbirleri artırıyor. Bank of Communications Co. (BoCom), gayrimenkul geliştirme kredileri, birleşme ve satın alma anlaşmaları için krediler ve tahvil yatırımları alanlarında Longfor, Gemdale ve Greentown da dâhil olmak üzere çeşitli inşaat firmalarıyla iş birliğini artıracağını açıkladı.

BoCom da dâhil olmak üzere Çin’in en büyük altı ticari bankası geçen ay inşaat şirketlerine en az 162 milyar dolarlık yeni kredi vermişti.

Çin’in en büyük üç bankasının kasım sonunda destek planını vardı

Çin’in en büyük üç ticari bankası 23 Kasım’da, ülkenin güç durumdaki emlak sektörünü desteklemek için müteahhitlere destek sağlamayı kabul etmişti.

Bu gelişme, borç yükü altındaki müteahhitler üzerindeki baskıyı hafifletmek ve konut sektöründeki çöküşü tersine çevirmek amacıyla atılan bir adım olarak algılanmıştı.

Yukarı