Ada parsel nedir? Ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

Ada ve Parsel Sorgulama

Ada parsel bilgilerinin ne anlama geldiği ve ada parsel sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı sektör tarafından oldukça önem taşıyan konuların başında gelmektedir.

Ada parsel, gayrimenkul sektöründe hizmet veren herkesin sıkça kullandığı ve duyduğu bir kelimedir. Peki, ada parsel derken ne kastedilmektedir? Gayrimenkul sektörü için bu kadar önemli taşıyan bir terim olan ada parsel sorgulama nasıl yapılır? En iyi ada parsel sorgulama programı hangisidir?

 1. Ada Nedir
 2. Parsel Nedir?
 3. Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

IOS cihazlar için parsel sorgulama | Android cihazlar için parsel sorgulama

Tapusor’a ücretsiz kayıt olmak için formu doldurun

Ada Nedir?

Ada; dört tarafı doğal ya da yapay sınırlarla çevrili parsel topluluğu anlamına gelmektedir. Ada, parseli içerisinde barındıran bir üst küme olarak karşımıza çıkmaktadır. İmar planlamada kullanılarak tapu bilgilerini belirlemeyi kolaylaştırı. Peki, bu doğal ya da yapay sınırlar nedir?

 • Sokak
 • Cadde
 • Meydan
 • Demiryolu
 • Akarsu

Ada parsel sorgulamak için tıklayınız

Parsel Nedir?

Parsel ise, tapu ve imar yasalarına göre üzerinde tek bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak parçası anlamıyla karşımıza çıkmaktadır. İmar Kanunu’nun 18.maddesine göre parsel ayrılıp sınırlanmış arazi parçasıdır. Bir parselin bir ya da birden çok sahibi olabilir. Sahipler kişi olabileceği gibi; kuruluş, devlet ya da vakıf gibi organlar da olabilmektedir. Diğer bir tanıma göre de; sınırları haritalarda belirlenmiş arazi parçasına parsel denmektedir.

Tapusor parsel sorgulama ekranları ile gayrimenkullerinizin ada parsel numaralarını öğrenebilirsiniz.

 

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapusor.com üzerinden tüm Türkiye’de bulunan parsellerle ilgili sorgulama yapabilir ve nerede olursa olsun girdiğiniz bilgiler doğrultusunda o parselinizi harita üzerinden görebilirsiniz. Bunun için Tapusor’a girerek ada parsel sorgulama bölümü içerisinden gayrimenkulünüzün il, ilçe, mahalle ve ada parsel numaralarını girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler gayrimenkulünüzün kimliği olarak da değerlendirilebilir. Her il, ilçe ve mahallenin kendine göre ada parsel numarası bulunduğu için bu bilgilerden herhangi birisini dahi yanlış girmeniz durumunda gayrimenkulünüze ulaşmanız söz konusu değildir. Tapusor.com üzerinde yer alan parsel sorgulama alanı ayrıca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü entegre bir şekilde çalıştığı için eksik ya da hatalı bir parsel bilgisi girmediğiniz takdirde gayrimenkulünüze kolayca ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca, bilgisayarınıza ulaşamadığınız durumlarda parsel sorgulama işlemi gerçekleştirmek isterseniz Tapusor bu konuda da büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem IOS hem Android yazılımlara özel olarak geliştirilen mobil uygulamalarla ada parsel sorgulama işlemlerinizi telefonunuz vasıtasıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Tapusor uygulamasını mağazanızdan ücretsiz bir şekilde indirmek olacaktır.

Kanal İstanbul Yatırım Açısından Avantajlı Mı?

Detaylı parsel sorgulama ile gayrimenkul analizi

Parsel sorgulama Tapusor.com sistemlerinde ilk adım olarak değerlendirilmektedir. Çünkü parsel sorgulama gayrimenkulün tespitinden başka bir anlam ifade etmemektedir. Bu elbette ki önemlidir ancak detaylı parsel sorgulama işlemleri için Tapusor.com’un diğer araçlarını da mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Gayrimenkulünüzü tespit etmeye yardımcı olacak sistemlerin yanı sıra Tapusor.com üzerinden parsel sorgulamalarınızı detaylandırabilirsiniz. Genel durum butonuyla bölgenin ortalama metrekare fiyatlarını görebileceğiniz gibi sol tarafta yer alan ölçüm araçlarıyla parselinizin çevresini canlı olarak ölçebileceksiniz. Google earth fonksiyonunu kullanarak parsel çizgileri belirli olan gayrimenkulünüzü 3D olarak da yorumlayabileceksiniz. Sokak görünüm butonuyla noktasal olarak gayrimenkulünüzün çevresini tek tıkla inceleyebilirsiniz. Dilerseniz parselinize özel olarak Emlak Muayenesi raporunu da talep ederek yatırım açısından avantajları yakalayabilirsiniz.

Parsel sorgulama, gayrimenkulünüzü harita üzerinden tespit etmenize yarayan en kestirme yolların başında gelmektedir. Ancak detaylı parsel sorgulama için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız. Ortalama metrekare fiyatları, kira geri dönüş süreleri, 24 aylık değer değişim grafikleri, uzman görüşleri, kiralık fiyatları gibi sayısız veriyi değerlendirmeye almanız gerekecektir. Ancak öncelikle gayrimenkulünüzü tespit etmek için parsel sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

IOS cihazlar için parsel sorgulama | Android cihazlar için parsel sorgulama

Tapusor’a ücretsiz kayıt olmak için formu doldurun

Ada; dört tarafı doğal ya da yapay sınırlarla çevrili parsel topluluğu anlamına gelmektedir. Ada, parseli içerisinde barındıran bir üst küme olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu doğal ya da yapay sınırlar nedir?

Sol tarafta açılan ekran üzerinden il bilgilerini, ilçe bilgilerini, mahalle bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tapuda yer alan ada ve parsel numaralarını elle girerek aramayı gerçekleştirebileceksiniz. Burada yer alan bilgiler TKGM Parsel Sorgulama ekranlarıyla uyumludur. Eğer parselinizle ilgili ‘Parsel bilgisi bulunamadı’ şeklinde bir geri dönüş alıyorsanız, verilerinizi doğru girdiğinizden emin olmanı lazım. Çünkü bu uyarıya göre parsel bilgilerinizden bir veya bir kaçını hatalı girmiş durumdasınız. Tapunuz üzerinden kontrolü sağlamanıza rağmen hata yapmadığınızdan emin iseniz, tapu bilgileri veya mahalle bilgileri değişmiş olabilir. Sistem tamamiyle entegre çalışmaktadır.

Ada Parsel Sorgulayın Metrekare Fiyatlarını Görün

Tapusor.com üzerinden yapacağınız bu işlemler neticesinde gayrimenkulünüze ulaşmakla kalmayacak ayrıca bölgenin ortalama metrekare fiyatlarını da konut, arsa ve işyeri kategorilerinde son 24 aya kadar ayrı ayrı segmentleştirilerek ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra bina tipi ve bina yaşına göre değişen değer dağılımları, arz ve fiyat trendleri, bölgedeki önerilen danışmanlar listesi, uzman yorumu ve yatırım puanı ile yakın çevredeki gayrimenkul pazar hareketlerini ücretsiz görebileceksiniz. 

Tapusor PRO’ya Geçin ve Sınırlarınızı Genişletin

Ücretsiz olarak pek çok özelliğinden yararlanabildiğiniz Tapusor.com ile PRO üyelik paketlerine geçiş yaptığınız takdirde sizi çok daha derin datalar karşılayacaktır. Özellikle gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini arttırmak isteyen sektör profesyonelleri tarafından tercih edilen PRO üyelik paketleri yepyeni bir pencere açacak. Gayrimenkul sektöründe yaşam ve yatırım alanlarını uzmanlar tarafından hazırlanan gelişmiş algoritmalarla yorumlayacak ve müşterilerinizi etkileyerek portföyünüzü hızla genişletebileceksiniz.

10 thoughts on “Ada parsel nedir? Ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

  1. Istanbul ili silivri ilçesi g ümüşyaka

   l 777 ADA parsel 4ve bul
   Mah

 1. merhaba ada ve parsel nosu yok fakat yevmıye no,cılt no,safıye no sıra no,husus no bunların hepsı var cok eskı tapu oldugundan dolayı,nasıl bulabılırım ada ve parsel noyu.Tesekkurler.

 2. Hacıbayram mah Denizciler cad Acıçeşme sok 9/A Altındağ/Ulus

Comments are closed.

Yukarı